Oświadczenie organizacji pozarządowych w sprawie dzieci-uchodźców w pieczy zastępczej.

Dzieci to nie zagrożenie
Z rosnącym niepokojem obserwujemy nasilającą się dehumanizującą i agresywną narrację wobec dzieci cudzoziemskich, które – pozbawione opieki dorosłych – trafiają do Polski w poszukiwaniu bezpieczeństwa i zostają objęte opieką w ramach systemu pieczy zastępczej. Jako organizacje działające na rzecz praw dziecka w Polsce, czujemy się w obowiązku, by stanąć w obronie tych najbardziej narażonych – dzieci zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny, przemocy i prześladowań.
Przypominamy: dziecko to każda osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. To definicja nie tylko moralna, ale także prawna, wynikająca z Konwencji o prawach dziecka ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku, a także z przepisów krajowych. Bez względu na to, w jaki sposób dziecko przekroczyło granicę, zasługuje ono na troskę, ochronę i szacunek – nie na nienawiść i strach.
W ostatnich dniach odnotowujemy próby przypisywania dzieciom cech dorosłych,a nawet przestępców. To nie tylko niesprawiedliwe i niezgodne z faktami, ale też niebezpieczne. Taka narracja prowadzi do stygmatyzacji, utrudnia identyfikację dzieci wymagających ochrony, a co najgorsze – skłania je do ucieczki z systemu ochrony i kontynuowania podróży w sposób nieuregulowany, wystawiając je na poważne ryzyka, takie jak handel ludźmi, wykorzystywanie i przemoc.
Wbrew powielanym hasłom, termin „nielegalne dziecko” nie istnieje. Jeśli dziecko trafiło do pieczy zastępczej oznacza to, że państwo realizuje wobec niego swoje obowiązki: potwierdziło jego wiek, prowadzi usankcjonowaną prawnie procedurę legalizacji pobytu, zapewnia opiekę i i ochronę. Próby kryminalizacji obecności tych dzieci w Polsce to nie tylko naruszenie ich praw, ale i działanie, które podważa fundamenty państwa prawa.
Każde dziecko, niezależnie od pochodzenia czy statusu prawnego, ma takie same prawa: do życia, ochrony, godności i szansy na bezpieczne dzieciństwo. Retoryka oparta na strachu i uprzedzeniach niszczy szanse na rzetelną dyskusję i prowadzenie właściwych form wsparcia dla dzieci.
Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim formom mowy nienawiści kierowanej wobec dzieci i wzywamy do jej natychmiastowego zaprzestania. Wzywamy również polityków, media i liderów opinii do zachowania odpowiedzialności i do poszanowania praw dziecka ponad wszelkimi podziałami. Sytuacja dzieci nie powinna być wykorzystywana jako element sporu politycznego.
Jednocześnie podkreślamy, że organizacje pozarządowe od lat działają na rzecz poprawy opieki nad dziećmi w warunkach pieczy zastępczej i w dalszym ciągu deklarują gotowość do współpracy z instytucjami publicznymi – tak aby współtworzyć system wsparcia odpowiadający na potrzeby wszystkich dzieci. Mamy świadomość, że praca z tą szczególnie wrażliwą grupą może stanowić wyzwanie i budzić emocje. Apelujemy jednak, aby nie przesłaniały one podstawowych zasad humanitaryzmu oraz nadrzędności praw dziecka.
Obowiązkiem każdego społeczeństwa jest ochrona dzieci – bez wyjątków.
Pod oświadczeniem podpisały się następujące organizacje:
Fundacja Save the Children Polska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier
Komitet Ochrony Praw Dziecka
Fundacja Polki Mogą Wszystko
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian
Fundacja Mali i Duzi
Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej
Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”
SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Kids in Need of Defense
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ!
PRZYSZŁOŚĆ
ZACZYNA SIĘ
OD DZIECI
