Save the Children Poland

NASZE

RAPORTY

16

09.05.2025

raport merytoryczny

Twój głos, ich przyszłość - jak kandydaci na Prezydenta RP chcą zadbać o dzieci

12.01.2025

raport merytoryczny

Poza szkołą: Analiza barier systemowych dla nastolatków z Ukrainy przebywających w Polsce

12.01.2025

raport merytoryczny

Wszyscy wokół cierpią

12.01.2025

raport merytoryczny

Bez wątpienia jest tu fajnie; ale prawdziwy dom, to własny dom...” Badanie subiektywnego dobrostanu dzieci i młodzieży mieszkających w Polsce w obliczu wojny w Ukrainie

12.06.2025

raport merytoryczny

Poza szkołą: Analiza barier systemowych dla nastolatków z Ukrainy przebywających w Polsce

Kontekst edukacyjny uchodźców z Ukrainy w Polsce charakteryzuje się zarówno godnymi uznania wysiłkami ze strony rządu, organizacji pozarządowych i międzynarodowych, jak i istotnymi wyzwaniami dla usługodawców oraz samych Ukraińców. Po eskalacji konfliktu w Ukrainie w lutym 2022 roku, do listopada 2023 roku szacuje się, że w Polsce przesiedlonych zostało 957 305 Ukraińców, z czego większość stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Ponad połowa ukraińskich dzieci została zmuszona do opuszczenia swoich domów w wyniku wojny.
W Polsce parlament uchwalił 12 marca 2022 roku „Ustawę o pomocy”, która zapewniła Ukraińcom legalny pobyt i przyznała dzieciom ukraińskim prawo do edukacji w polskich szkołach, zgodnie z międzynarodowymi standardami obowiązkowej edukacji. Ukraińskie nastolatki w Polsce mają do wyboru różne opcje edukacyjne: uczęszczanie do polskich szkół, kontynuowanie nauki w systemie ukraińskim online lub uczęszczanie do nielicznych ukraińskich szkół utworzonych w Polsce.
Pomimo wysiłków mających na celu zapewnienie dostępu do polskiego systemu edukacji, znaczna liczba nastolatków nie została zapisana do szkół lub zrezygnowała z nauki. Niniejsze badanie zostało przeprowadzone w celu lepszego zrozumienia czynników wpływających na uczestnictwo ukraińskich nastolatków w polskim systemie edukacji, w tym barier w dostępie do szkół, czynników zniechęcających do nauki, mechanizmów wsparcia wykorzystywanych przez młodzież pozostającą poza systemem edukacji oraz strategii, które mogą wspierać zapisy do szkół i zwiększać odporność dzieci i nastolatków z Ukrainy.

Czerwony Czarny Okręgi Miesięczny Raport

31.07.2024

polityki

Polityka Przeciwdziałania Przemocy i Ochrony Dzieci przed Krzywdzeniem

W działaniach Fundacji Save the Children Polska kierujemy się dobrem dziecka i jego najlepiej pojętym interesem. Dążymy do wszechstronnego rozwoju dzieci z poszanowaniem ich praw i pragniemy, aby dzieci były partnerami w budowaniu przyjaznego, bezpiecznego i opartego na wzajemnym szacunku otoczenia. Traktujemy dzieci z szacunkiem, uwzględniając ich potrzeby. Nie dopuszczamy stosowania przemocy w jakiejkolwiek formie.

PRZYSZŁOŚĆ

ZACZYNA SIĘ

OD DZIECI

Zmień życie dziecka

Placeholder
Scroll to Top